BOXER-MOTOR
spacer
header
Start arrow MODELE arrow PROTOTYPY arrow R1 desmo
R1 desmo PDF Drukuj E-mail
Napisał Wojciech Olejnik   
31.05.2001

łańcuchowy napęd rozrządu R1           Bokser chłodzony cieczą z desmodromicznym rozrządem ? To nie jakiś fantazja, taka jest koncepcja budowy prototypowego boksera R1. Prace nad nim rozpoczęto kilka lat temu i prowadzono równolegle, wraz z rozwojem seryjnego boksera czterozaworowego. Ściślej mówiąc, silnik R 259 z czterema zaworami na cylinder stał się podstawą do budowy supersportowego motocykla R1. Z niego zaczerpnięto napęd łańcuchowy, sterujący pracą rozrządu.

 

          Nieco inaczej osadzono cylindry, ze względu na chłodzenie wodą. Pompę wodną konstruktorzy zapożyczyli od Hondy Transalp - tylko ona posiadała kierunek obrotów koła czerpakowego, który pasował do prototypu R1. Później opracowano skrzynię 6-cio biegową, która pojawiła się już w modelach R 1100 S, R 1150 GS oraz K1200 RS.

po raz pierwszy w bokserze brak ożebrowania głowicy i cylindra

          Na ciekawy pomysł rozwiązania rozrządu wpadł Gunter Michel - w pierwszym prototypie zastosował cylindry i głowice od Ducati 851. Jednak już podczas budowy pierwszego prototypowego silnika R1 okazało się, że bokser z rozrządem DOHC ma duże gabaryty, głównie za sprawą silnika, który sprawiał wrażenie ciężkiego i bardzo szerokiego. Dlatego zespół techniczny stanął przed problemem zmniejszenia przede wszystkim szerokości silnika. Pierwszym krokiem poczynionym w tym kierunku było ograniczenie skoku tłoka - do 66 mm przy średnicy cylindra 98 mm. Efekt ten uzyskano dzięki krótkim, 120 mm, korbowodom i bardzo płaskim, dwupierścieniowym tłokom. Rezygnacja z trzeciego pierścienia dała 12 mm oszczędności, rezygnując z drugiego pierścienia można jeszcze dodatkowo zaoszczędzić 5 mm na długości zespołu tłokowo-korbowego. Dzięki tym zabiegom zmniejszono nieco szerokość silnika, oraz jednocześnie stworzono bardzo dobre warunki pracy jednostki napędowej przy wysokich obrotach, przekraczających 10 tys. na minutę.  

         W dalszej kolejności poszukiwano zbędnej przestrzeni w samej głowicy i okolicach zaworów. W tym celu dokładnie przeanalizowano budowę głowicy Ducati 851. Wynikiem tych prac są głowice o bardzo zwartej konstrukcji. Całkowitą nowością dla konstruktorów BMW był rozrząd desmodromiczny. Podczas prób okazało się, że przy ekstremalnych przyspieszeniach, z których w motocyklach sportowych i wyścigowych nie można zrezygnować, szybko ścierają się dźwignie zaworowe, dlatego należało te elementy zmodyfikować. 

R1 w akcji

         Silnik boksera z rozrządem desmo nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań.  Kolejna wersja prototypu R1 osiąga moc 135-140 KM przy 11.000 obr./min. i prędkość maksymalną około 290 km/h przy wadze 155 - 160 kg. Pierwsze prototypy R1 wg projektów BMW powstały w Holandii. Później zdecydowano jednak, że kolejne wersje prototypu powstaną we Włoszech, w wytwórni Verlicchi. Ostatnie egzemplarze Verlicchi są już bliskie produkcji seryjnej, jednak wymagają pewnych poprawek - lekki R1 jest trudny do opanowania przy wysokich obrotach.

P.S. jak wiadomo R1 desmo do dziś (10.2005) nie wszedł do produkcji seryjnej.

text : W.O. na podstawie tłumaczenia M.R-M.
BMW R1 Prototyp z BMW Motorräder
foto : fabryka BMW

Ostatnia aktualizacja ( 28.10.2005 )
< Poprzedni
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Turystyka motocyklowa