BOXER-MOTOR
spacer
header
Start
Wtrysk paliwa w motocyklach BMW PDF Drukuj E-mail
Napisał Wojciech Olejnik   
18.06.2000
 

wtryskiwacz BOSCH         Benzynowy układ wtryskowy składa się ze stosunkowo niewielu elementów, jest jednak tworem skomplikowanym i bardzo precyzyjnym. Dość powiedzieć, że przez całe dziesięciolecia nie pokonano barier technologicznych w budowie układów wtryskowych do pojazdów seryjnych mimo, że np. firma Bosch już od 1912 roku pracowała nad wysokociśnieniowymi pompami benzynowymi, zaś od 1932 roku prowadziła badania nad układami wtryskowymi. Dopiero rozwój techniki, szczególnie elektroniki spowodował, że w latach 70 pojawiły się na szerszą skalę seryjne samochody zasilane w ten innowacyjny sposób. Propagatorem idei wtrysku benzyny w motocyklach stała się firma BMW z przełomowym modelem K100. W chwili obecnej (2000 rok) wszystkie produkowane modele motocykli BMW zasilane są wtryskiem benzyny.

         Zasadnicze elementy układu wtryskowego to : odpowiednio zaprogramowany, specjalizowany mikrokomputer; pompa paliwa, wtryskiwacze, regulator ciśnienia i szereg różnych czujników parametrów pracy jednostki napędowej. O skali precyzji wykonania elementów układu zasilania niech świadczą parametry ich pracy : ciśnienie paliwa w układzie zasilania rzędu 300 kPa, skok iglicy wtryskiwacza 0,15 ± 0,05 mm, czas jej otwarcia wynosi od 1,5 do 5,5 ms, średnica oczek w siatkowym filtrze wtryskiwacza - 1,5 µm. Układ wtryskowy, mimo całej swojej złożoności charakteryzuje się bardzo wysoką niezawodnością i minimalnymi czynnościami obsługowymi. Jak już wspomniałem, wtryskiwacze są elementami bardzo precyzyjnymi, dlatego należy dbać o dobrą jakość paliwa. Zanieczyszczenia w paliwie mogą zakłócić działanie wtryskiwaczy i regulatora ciśnienia. Aby temu zapobiec, między pompą a zespołem wtryskiwaczy w zbiorniku zastosowano filtr paliwa dokładnego oczyszczania. Jest to filtr z wkładem papierowym i z siatką o średnicy oczek 10 µm, zabezpieczającą przed wydostawaniem się strzępów papieru. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na właściwy kierunek przepływu paliwa przez filtr, oznaczony strzałką na obudowie filtra.

Uwaga : filtr paliwa należy wymieniać co 30.000 km.

filtr paliwa, zawóć uwagę na strzałkę Regularna wymiana filtra jest istotna, bowiem podczas eksploatacji filtr ulega powolnemu "zatykaniu" przez zanieczyszczenia i w pewnym momencie może tak bardzo ograniczyć przepływ paliwa, że silnik "straci ducha", aż w końcu odmówi nam posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Filtr paliwa jest uniwersalny : pasuje zarówno do serii K jak i R850/1100/1150.

Uwaga : seria F650 zasilana wtryskiem (modele powyżej 2000 roku) posiada filtr paliwa zintegrowany z regulatorem ciśnienia. Do tych modeli nie pasuje filtr od serii K czy boxerów 4V - nalezy kupić dedykowany filtr i niestety jest on duzo droższy od filtra KL145.

W początkowych latach produkcji K100 fabrycznie stosowano filtr paliwa z wytłoczonym na pokrywce emblematem BMW. Zdarzało się, że te egzemplarze pękały w okolicach tego wytłoczenia. Późniejsze filtry miały logo na korpusie malowane farbą. Od czasu do czasu warto wlać do paliwa specjalny środek do czyszczenia układów wtryskowych, dostępny na stacjach benzynowych.

wbrew pozorom, przewód odpowietrzający też ma wpływ na pracę silnika         W układach wtryskowych bardzo ważna jest szczelność całego układu ssącego silnika. Wszelkie nieszczelności, łapanie tzw. fałszywego powietrza (poza przepływonierzem) powoduje zaburzenia pracy silnika, zwłaszcza na wolnych obrotach. Zatem, przy objawach gaśnięcia silnika na wolnych obrotach, czy też nierównej pracy, należy przede wszystkim sprawdzić elastyczne połączenia w układzie dolotowym, zanim zacznie się podejrzewać samo urządzenie wtryskowe. Istotna jest również szczelność przewodu odpowietrzającego w serii K (sic!), po kilku latach staje się on nieszczelny i konieczna jest jego wymiana. W przypadku, kiedy silnik zasysa tzw. fałszywe powietrze,  przepływomierz rejestruje zmniejszenie ilości zasysanego powietrza, wskutek tego komputer zubaża mieszankę (zmniejszając dawkę paliwa). Silnik zmniejszając obroty (uboższa mieszanka) powoduje zmniejszenie ilości zasysanego powietrza, co częściowo rejestruje przepływomierz, który wysyła kolejny sygnał do zmniejszenia dawki paliwa. W takiej sytuacji silnik pracuje bardzo nierównomiernie, często zupełnie odmawia pracy na wolych obrotach. Jako ciekawostkę można wykonać prosty eksperyment : podczas pracy silnika na wolnych obrotach wystarczy wykręcić korek wlewu oleju, aby silnik... zgasł.

         Najbardziej newralgicznym i awaryjnym elementem układu wtryskowego jest pompa paliwa. W K100 z pierwszych lat produkcji w upalny dzień przy małej ilości paliwa w zbiorniku pompa tłoczyła pęcherze powietrza, ale ta usterka pomału odchodzi w zapomnienie. Sprawna pompa pracuje cicho, z charakterystycznym, lekko gwiżdżącym szumem; zużyta hałasuje głośniej od silnika - należy wówczas myśleć o jej zmianie. Mikrokomputer sterujący wtryskiem jest niezawodny. Bez obaw można do odłączać od instalacji elektrycznej, ale tylko przy zatrzymanym silniku i wyłączonej stacyjce.

UWAGA : ODŁĄCZANIE KOMPUTERA PRZY PRACUJĄCYM SILNIKU MOŻE SPOWODOWAĆ JEGO NIEODWRACALNE USZKOZENIE !

Tak słyszałem, ale nie testowałem ;-).

         Skoro poruszam tutaj sprawy "paliwowe", dwa słowa na temat wskaźników poziomu benzyny. W pierwszych modelach serii K100 zespół wskaźników posiadł dwie kontrolki rezerwy : pierwsza, w kolorze pomarańczowym, która zapala się przy poziomie ok. 7 litrów paliwa w zbiorniku, i druga, czerwona świecąca przy 4 litrach. Od ok. 1985 roku wprowadzono, zamiast kontrolki siedmiolitrowej, pomarańczowej kontrolkę czerwoną, która nijak nie chce świecić. Zagadkę tajemniczej kontrolki rezerwy 7 l wyjaśnia serwisówka Haynesa - czerwona kontrolkę zaprojektowano pod ABS, który montowano w późniejszych K100 (od 1987 roku). Przy "okazji" dokonano modyfikacji zbiornika paliwa - po 1985 roku wyposażono go w pływak umożliwiający podłączenie wskaźnika poziomu paliwa, niejako zamiast wspomnianej kontrolki poziomu 7 l.
Barwne światło podświetlające zegary zależy od kolorów kolorowych koszulek nakładanych na żarówki. Dlatego można sobie pomajsterkować i dopasować kolor wg upodobań : zielony, pomarańczowy, czerwony...


         Gdyby ktoś chciał pogłębić wiedzę na temat wtrysku paliwa, to polecam książkę Jurgena Kasendorfa : Układy wtryskowe i katalizatory, wyd. WKŁ. Książka zawiera opis budowy i działania układów wtryskowych benzyny : Bosch K-KE- Mono - L - L2 - L3 - LH - Jetronic, Bosch Motronic, Opel Multec i Saab Trionic. Ponadto omówiono budowę i działanie katalizatorów, oraz rodzaje układów katalitycznego oczyszczania spalin.

Ostatnia aktualizacja ( 26.09.2005 )
< Poprzedni   Następny >
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Turystyka motocyklowa