BOXER-MOTOR
spacer
header
Start
Reset ABS-u w domowych warunkach PDF Drukuj E-mail
Napisał Marcin   
26.10.2001

      W moim motocyklu przestał działać ABS. Podobno jest to wspólna cecha wszystkich K1100LT. Jeżeli ktoś przerobił ten temat to zaprzaszam do dyskusji - ja straciłem już mnóstwo czasu, a rezultat jak do tej pory zerowy.

Pozdrawiam Zbyszek.

      Drogi Zbyszku!

      Niedziałający ABS na pewno nie jest wspólną cechą wszystkich K1100. Jeżeli twój układ sterujący ABS jest sprawny, a oba czujniki ustawione w odpowiedniej odległości - to prawdopodobnie cały problem tkwi w konieczności zresetowania jednostki sterującej układem. Otóż po odłączeniu źródła zasilania układ ulega zblokowaniu i należy go odpowiednio "odblokować".

Procedura odblokowania ABS-u jest następująca :

  1. Znajdź złącze serwisowe ABS - ślepa wtyczka z trzema gniazdami
    (w moim LT znajdowało się ono przy lewym podciągu ramy tuż pod siedzeniem, lokalizacja w/w w czterozaworowych bokserach - pod kanapą kierowcy, w pobliżu jej zamka). Kolor złącza serwisowego ABS - niebieski.

  2. Za pomocą drucika uziem do ramy środkowe gniazdo

  3. Włącz zapłon (kontrolki ABS będą migać naprzemiennie)

  4. Po włączeniu zapłonu naciśnij przez ok. 8 sekund klawisz z napisem ABS do momentu, gdy obie kontrolki zaczną migać równocześnie

  5. ABS powinien już działać i uaktywnić się z lekkim trzaśnięciem po ruszeniu motocyklem

Reset sprawdziłem na K100RS, R1200C, K100RT, R1100R, R1100S i oczywiście na swoim K1100LT'95 - wszędzie działało. Opisana procedura dotyczy ABS-u I i II generacji.

UWAGI :

a) ABS potrafi wariować po nocy spędzonej pod gołym niebem, lub gdy w inny sposób narażony jest na wilgoć. NIe trzeba jednak wtedy stosować całej w/w procedury. Po powtórnym uruchomieniu zapłonu wszystko powinno być OK.

b) Spotkałem się też z innym problemem, który pojawił się w R1100RT ze słabym akumulatorem. Po włączeniu zapłonu wszystko jest OK (kontrolki migają równocześnie), a po odpaleniu ABS-u nie ma (dyskoteka na tablicy rozdzielczej). Widocznie rozrusznik ciągnął za dużo prądu, bo po wymianie akumulatora wszystko było w porządku.

c) ABS wrażliwy jest na spadki napięcia w instalacji, dlatego w motocyklu wyposażonym ten system warto zastosować akumulator żelowy. Oprócz bezobsługowości taki akumulator charakteryzuje się wyższym (w porównaniu z analogicznym aku kwasowym) prądem rozruchu, mniejszym spadkiem napięcia i wyższym napięciem pracy. Z mojego doświadczenia (sporo sprzedanych) w motocyklach BMW z ABS II i III bardzo dobrze spisuje się niedrogi akumulator żelowy FIAMM - zobacz szczegóły.(dop. WO)

Nie mam jeszcze sposobu K1200LT (a zarazem na najnowszą III generację ABS-u). Popracuję nad tym w najbliższym czasie - w Lublinie jest jedna sztuka do odblokowania.

porad udzielił : Marcin Ciesielczuk

Ostatnia aktualizacja ( 26.09.2005 )
< Poprzedni   Następny >
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Turystyka motocyklowa