BOXER-MOTOR
spacer
header
Start
Klucze specjalne - utrudnienie życia bikera PDF Drukuj E-mail
Napisał Wojciech Olejnik   
18.06.2000
 

zestaw kluczy BMW     Motocykle BMW, będące ulubionymi pojazdami turystów motocyklowych, są fabrycznie wyposażane w bogaty zestaw narzędzi. Jest to tradycja godna pochwały, bowiem w dobie High-Tech, gdzie rola serwisu nabrała ogromnego znaczenia i nie sposób wręcz bez niego się obyć, nawet w najbardziej sportowym motocyklu w historii BMW, seryjnym R1100S, nie zrezygnowano z tego zestawu. Narzędzia te znacząco ułatwiają eksploatację motocykla, w niektórych sytuacjach są wręcz niezbędne. Jednak z biegiem czasu, zwłaszcza, kiedy motocykl zmienia właściciela, zestaw ten często się dekompletuje. Wówczas użytkownik, który nabywa motocykl kilku - kilkunastoletni miewa pewne problemy z jego eksploatacją. Ponieważ swoje K100 też kupiłem używane bez fabrycznego zestawu narzędzi, musiałem sobie jakoś poradzić. Wzorując się na zestawie oryginalnym, który posiada jeden z moich znajomych, udało mi się dosyć łatwo i tanio skompletować niezbędne narzędzia. Mam nadzieję, że moje uwagi będą pomocne zwłaszcza dla niewtajemniczonych.

Regulacja tylnego zawieszenia
Klucz pazurkowy do regulacji sztywności tylnego zawieszenia (K100) spełnia także rolę miarki oleju skrzyni biegów. Identyczny promień klucza pazurkowego ma klucz od... WSK-i ! Ja taki klucz miałem w garażu po ojcowej wuesce. Oczywiście, w WSK nie służył on do regulacji zawieszenia, tylko do regulacji łożyska główki ramy, o ile się nie mylę. Z tego co się orientuję, to ten sam klucz do regulacji zawieszenia pasuje też do niektórych bokserów ośmiozaworowych (np. R1100RS). Dzięki rysunkowi oryginalnego klucza zamieszczonemu w "Haynesie", a raczej wymiarom pomiędzy krawędziami miarki, nie posiadając oryginalnego klucza w prosty sposób można sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów (seria K). Utrzymywanie prawidłowego poziomu oleju w skrzyni jest dosyć istotne. Jego nadmiar może uszkodzić uszczelniacze i powodować wycieki, zaś zbyt niski poziom powoduje szybsze zużycie pracujących elementów i kłopoty z przełączaniem biegów, objawiające się stukami i zgrzytami.
Oryginalny klucz można dokupić u dilera BMW, nr. 71 11 2 300 061. Uniwersalny klucz pazurkowy można kupić w sieciach np. Polo lub Louisa, koszt rzędu 30 DM. Ewentualnie nawet pokusić się o dorobienie tego klucza - to nic innego jak odpowiednio wycięty kawałek blachy grubości 2,5mm - nie przenosi on dużych sił.

Wymiana filtra oleju
Aby czynność tą przeprowadzić szybko i sprawnie, niezbędny jest odpowiedni kielichowy 14-kątny klucz o odległości ścianek 74 mm. W przypadku braku takiego klucza trzeba, niestety, odkręcić miskę olejową, czyli czeka nas dużo więcej zabawy. Dlatego warto za takim kluczem się rozejrzeć, a pasuje on zarówno do serii K, jak i nowych bokserów serii 850/1100. 

Klucz można kupić w sklepie internetowym BOXER-MOTOR 

Ponadto, jest on oferowany w sieciach sklepów motocyklowych :Louis, Polo i Hein Gericke za ok. 14Euro

wymiana filtra oleju - kluczem, lub demontując miskę oleju

W ostateczności, klucz można dorobić niewielkim kosztem. Niezbędne materiały to odpowiednio wytoczony kawałek rury, płaskownik, nakrętka M27 oraz filtr oleju. Z rury wytaczamy pierścień o średnicy nieco większej niż 74 mm, po czym przykładamy filtr oleju zaznaczając na pierścieniu krawędzie filtra. Następnie należy pilnikiem odpowiednio podpiłować pierścień, nadając mu kształt wielokąta foremnego. Następnie spawamy odpowiednio przycięty płaskownik, na środku którego z kolei umieszczamy nakrętkę M27.

klucz do filtra oleju zrobiony metodą "garażową"

Klucz do świec
Niby banał, ale niełatwo kupić w Polsce klucz do świec 18 mm. Wszędzie dostępne są klucze 21 i 16 mm, ale 18 to już rzadko. Przy odrobinie szczęścia można go kupić na Moto Bazarze w Łodzi lub, bez problemów, w niemieckich sieciach sklepów motocyklowych. Z powodzeniem można zastosować klucz rurkowy 18 mm, który można kupić w marketach technicznych.

Klucze imbusowe
Warto kupić cały zestaw dobrych jakościowo kluczy. Nie warto żałować pieniędzy i kusić się na badziewie za 5 zł dostępne na stacjach benzynowych. W takim przypadku na opornej śrubie uszkodzimy zarówno klucz i co gorsza łeb śruby, przez co narobimy sobie niepotrzebnych kłopotów. Skoro piszę o śrubach, to zwrócę uwagę na gwinty. Mimo, że motocykle BMW są solidne, to gwinty w korpusach nie są najmocniejsze, i są podatne na uszkodzenia. Przy dokręcaniu śrub należy stosować umiar w dozowaniu siły, najlepiej używać klucza dynamometrycznego. Opinię tą słyszałem z wielu ust, zatem sprawa jest sprawdzona. Zestaw kluczy imbusowych warto z sobą wozić, nigdy nie wiadomo, kiedy będą potrzebne.


Opaski
W mechanizmach K75/100/1100 znajduje się sporo opasek metalowych. Łeb śruby opaski posiada nacięcia pod wkrętak, jednak trudno nim czasami odkręcić opaskę, która schowana jest w "czeluściach" motocykla, a wkrętak jest dosyć długi i nie sposób go wygiąć :-). W takich przypadkach nieoceniony jest sześciokątny 7 mm klucz nasadkowy, taki z kompletu z pokrętłem. Dzięki niemu bez problemów poradziłem sobie z demontażem układu chłodzącego i wymianą wentylatora. Od tego czasu klucz ten trafił do mojego narzędziowego zestawu podróżnego, za pokrętło służy mi jeden z kluczy imbusowych.

Ostatnia aktualizacja ( 26.09.2005 )
< Poprzedni
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Turystyka motocyklowa