BOXER-MOTOR
spacer
header
Start
Filtr prawie jak MAHLE - prawie robi różnicę PDF Drukuj E-mail
Napisał Wojciech Olejnik   
17.02.2008

Kupujesz wymarzone BMW. Kosztowało wiele wyrzeczeń, ale w końcu stoi w garażu. Dobra, ale jaki olej jest najlepszy ? BMW, Castrol czy Shell ? Mineralny, syntetyk ? Filtr oleju kupię najtańszy, przeciez to prawie jak oryginalny.

Wraz z erą motocykli BMW zasilanych wtryskiem paliwa nadeszła era zamknietych filtrów oleju w tych modelach. Ponad 20 lat, od 1983 do 2004 do wszystkich modeli serii K1-75-100-1100-1200 oraz R850-1100-1150 i R1200C BMW stosowało filtr o numerze 11 42 1 460 845. Ten filtr produkowany jest przez koncern Mahle pod oznaczeniem OC91. W sprzedaży wystepuje też pod marką Knecht, należącą do Mahle.

W produkowanych obecnie filtrach oleju mogą występować zawory przelewowe górne (znajdujące się pod pokrywą) lub dolne (wbudowane w dolne denko wkładu filtracyjnego). Filtry zamknięte stosowane w motocyklach BMW posiadają dolne zawory przelewowe.

Zawór przelewowy (tzw. by-pass) zastosowano, by w przypadku zwiększenia oporów przepływu oleju przez filtr (np. wskutek grubej warstwy zanieczyszczeń zgromadzonych w filtrze) nie nastapiło zmniejsznie lub przerwanie ciśnienia oleju. Konstruktorzy założyli, że lepiej by brudny olej smarowal silnik (po otwarciu zaworu) niż by smarowania nie było wcale.

Filtry z dolnym zaworem przelewowym charakteryzują się tym, że w momencie zadziałania zaworu olej musi opływać wkład filtracyjny oraz dno puszki. Gwałtowna zmiana kierunku strumienia oleju może spowodować wtedy wymywanie zgromadzonych wcześniej zanieczyszczeń, które wtórnie zanieczyszczając olej powodują zwiększone zużycie współpracujących części silnika. Niekorzystny wpływ tego zjawiska potęguje fakt, że zawór ten znacznie częściej otwiera się gdy na przegrodzie filtracyjnej i okolicach dna puszki zgromadzona jest duża ilość zanieczyszczeń. Uruchomienie pojazdu powoduje wtedy otwarcie zaworu przelewowego w filtrze i wypchnięcie zgromadzonych w nim zanieczyszczeń do silnika. Taka sytaucja najbardziej prowdopodobna jest podczas rozruchu silnika, kiedy zimny olej ma duże opory przepływu.

http://www.wixfiltron.com.pl/2005/images/produkty/FOleju/page28.swf
(po otworzeniu animacji kliknij na obrazek)

Teraz przechodzimy do sedna. Tanie zamienniki filtra oryginalnego, takie jak Hiflofiltro HF163 czy Champion C301 posiadają filtr przelewowy W ŻADEN SPOSÓB NIEZABEZPIECZONY przed wydostaniem się zanieczyszczeń zgromadzonych w filtrze.

Image

W filtrze BMW - OC91 zawór przelewowy otoczony jest membraną. Membrana oczywiście nie jest tak skuteczna jak papier filtracyjny, ale zatrzyma "buchnięcie" zanieczyszeniami  do silnika.

Image  Image

Drugą kwestią jest jakość papieru filtracyjnego. Nie mam żadnych danych porównawczych, jednak już sam wygląd wkładki filtracyjnej filtra Mahle i Champion świadczy o jakości papieru.

Image 

Na koniec jeden wniosek - producent (BMW) zaleca wymianę płynów  ekspolatacyjnych i filtrów w po określonej liczbie przejechanych kliometrów w normalnych warunkach drogowych na materiałach o jakości odpowiadającej fabrycznym. Czy tanie zamienniki filtrów zapewnią taką samą trwałość i niezawodnść silnika przy takich samych okresach między wymianami ? Odpowiedź nasuwa się jedna - NIE.

text opracowany na podstawie materiałów zamieszczonych na http://powerboxer.de oraz http://www.wixfiltron.com.pl.

 
Ostatnia aktualizacja ( 25.02.2008 )
< Poprzedni   Następny >
Copyright 2000 - 2005 Miro International Pty Ltd. All rights reserved.
Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.
Turystyka motocyklowa